200k views
0 votes
An object of mass 1. 0 kilogram changes speed from 2. 0 meters per second to 5. 0 meters per second. What is the magnitude of the change in the object's momentum?.

User Underrun
by
6.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Below

Step-by-step explanation:

Change in v = 5-2 = 3 m/s

Change in momentum = m * change in v = 1 * 3 = 3 kg m/s

User Lapys
by
7.6k points