143k views
5 votes
Debra buys a bag of 16 tangerines for $3.84.

Find the unit price in dollars per tangerine.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

2 Answers

6 votes


(3.84)/(16) = (1.92)/(8) = (0.96)/(4) = (0.48)/(2) = 0.24


\implies 1 \ tangerine = \$0.24

User Tinister
by
7.2k points
4 votes

Answer:

$0.24

Explanation:

Unit Price:
(3.84)/(16) = 0.24

User SiSa
by
7.2k points