198k views
2 votes
0.2 pounds of cheese costs $4.10. What is the cost per pound?

User Bert F
by
7.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:

See below.

Explanation:

Hello!

We are asked to find the cost of a pound of cheese.

In order to identify the cost of a pound of cheese, we should know what a proportion is.

What is a Proportion?

A proportion is a setup of 2 fractions or ratios that are equal. In other words, it's a relation between 2 different values with division, or multiplication.

A good example of a proportion:


(5 * 4)/(10 * 4) = (20)/(40) \\(Multiply \ by \ 4.)

Let's use the example above as a guide for our problem.

We should identify what has been given to us.

0.2 pounds = $4.10

We need to identify;

1 pound = $?

We should already know that 1 pound is 5 times greater than 0.2 pounds, meaning we should multiply $4.10 by 5 as well.

$4.10 · 5 = $20.50

A pound of cheese costs $20.50.

User Cemregr
by
8.0k points