menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
3.5 pounds of roast beef costs $12. what is the cost per pound
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
3.5 pounds of roast beef costs $12. what is the cost per pound
asked
Dec 8, 2024
15.7k
views
4
votes
3.5 pounds of roast beef costs $12. what is the cost per pound
Mathematics
college
Imane Fateh
asked
by
Imane Fateh
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
About $3.43 per pound.
12/3.5 = 3.428571428571429
Mandeep Gill
answered
Dec 13, 2024
by
Mandeep Gill
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 9, 2024
79.4k
views
it is my turn to make the dinner everyone tells me that they want roast beef with roast potatoes the dinner takes a long time to prepare and to cook they also want apple pie the apple pie is made with
GirishK
asked
Nov 9, 2024
by
GirishK
7.8k
points
English
college
1
answer
4
votes
79.4k
views
asked
Nov 9, 2024
51.6k
views
Which sentence incorrectly uses a colon? The menu for tonight's dinner is as follows: roast beef, mashed potatoes, and green beans. My favorite book of all time: is Charlotte's Web. There was only one
RomanM
asked
Nov 9, 2024
by
RomanM
8.0k
points
English
high-school
1
answer
3
votes
51.6k
views
asked
Jan 27, 2024
141k
views
Which sentence incorrectly uses a colon? 1. The menu for tonight's dinner is as follows: roast beef, mashed potatoes, and green beans. 2. My favorite book of all time: is Charlotte's Web. 3. There was
PrasadU
asked
Jan 27, 2024
by
PrasadU
7.6k
points
English
high-school
2
answers
3
votes
141k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org