If she washes the dishes 5 times she uses 22.5 gallons. If she uses more than 20, she uses 2.5 extra. We get this by multiplying 4 1/2 by 5
4*5=20
1/2*5= 5/2=2.5
20+2.5=22.5
7.9m questions
10.5m answers