87.8k views
4 votes
In eight pint container of laundry detergent cost $16.64 what is the price per cup 

User DustBunny
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

1.04

Explanation:

There are two cups in a pint, so if you have 8 pints, you will have 16 cups. Then you divide 16.64 by 16, you will get 1.04.

Hope this helps!

User Brett H
by
7.6k points