47.3k views
5 votes
Justin bought 5 bottles of water for $5.65. what is the cost of one bottle of water if each bottle costs the same?

User Yetti
by
8.0k points

2 Answers

2 votes
if justin bought 5 water bottles cost $5.65.

$5.65/5 bottles water
=$ 1.13
so each bottle water would cost $1.13
User StarbuckBarista
by
8.1k points
2 votes

Answer: 1.13

Explanation:

(the cost for 5 water bottles) 5.65 divided by (how many water bottles) 5

5.65/5= 1.13

User Tanzelax
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories