203k views
3 votes
What is the kinetic energy of the 2 kg ball just before it hits the ground, travelling 28 meters per second?

Use this formula: KE=0.5mv²

Kinetic Energy (KE) is measured in Joules (J)
Mass (m) is measured in kilograms (kg)
Velocity (v) is measured in meters per second (m/s)

A) KE = 0.5 x 28 x (2)2 = 556 J
B) KE = 0.5 x 2 x 28 x 2 = 56 J
C) KE = 0.5 x 2 x (28)2 = 784 J
D) KE = 28 x 2 x (0.5)2 = 14 J

2 Answers

1 vote

Answer:

KE = 784 J

Step-by-step explanation:

ke= 0.5x2kgx28m/s

User Sponge Bob
by
7.0k points
6 votes

Answer:

The correct answer is C) KE = 0.5 x 2 x (28)2 = 784 J.

This is because the kinetic energy of an object is equal to one half times the mass multiplied by velocity squared.

In this case, the mass of the ball is 2 kg and the velocity is 28 m/s, so the equation would be KE = 0.5 x 2 x (28)2 = 784 J.

User Kleskowy
by
7.5k points