Answer: KE 0 joules
Explanation:
Answer:
Position at maximum height
PE = mgh
PE = 44kg *9.8m/s²*3
PE = 1,294 J
Position at minimum height
PE = 0 J
Position at maximum velocity
KE = 1/2*mv²
KE = 1/2*44kg*(5m/s²)²
KE = 550 J
Position at minimum velocity
KE = 0 J
7.8m questions
10.5m answers