7.4k views
1 vote
Volunteers put together 4/9 of a playground in 3/4 of a day. How much will be done in a day?

User Bradkratky
by
8.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

In a day, 5.33/9 (0.59) of the playground will be done.

Explanation:

  • Since there is 24 hours in a day, 3/4 of a day is 18 hours. (24*(3/4)=18)
  • If 4/9 of the playground is done every 18 hours, then 0.02469 of the playground is done every hour ((4/9)/18=0.02469)
  • So, in 24 hours, 0.59 of the playground will be done (0.0269*24=0.59)
  • 0.59 as a fraction is 5.33/9 (0.59*9=5.33)
User Yeon
by
7.2k points