Explanation:
1. the required exponential function is
S=1.03ⁿ*32000, where S - salary, n - years;
2. according to the function above, annual salary after 10 years:
S=32000*1.03¹⁰≈43,005.32413901190145568=43005 [USD].
7.8m questions
10.5m answers