166k views
2 votes
The total budget is $125,000,000, what amount is budgeted for 70%?

User Ruba
by
7.2k points

2 Answers

1 vote
87500 like the person above said
User Mkuse
by
6.8k points
6 votes

Answer:

87500

Explanation:

We need to determine 70% of 125000 now and the procedure explaining it as such

Step 1: In the given case Output Value is 125000.

Step 2: Let us consider the unknown value as x.

Step 3: Consider the output value of 125000 = 100%.

Step 4: In the Same way, x = 70%.

Step 5: On dividing the pair of simple equations we got the equation as under

125000 = 100% (1).

x = 70% (2).

(125000%)/(x%) = 100/70

Step 6: Reciprocal of both the sides results in the following equation

x%/125000% = 70/100

Step 7: Simplifying the above obtained equation further will tell what is 70% of 125000

x = 87500%

Therefore, 70% of 125000 is 87500

User MooMoo Cha
by
7.3k points