56.2k views
0 votes
Two tugboats pull a disabled supertanker. Each tug exerts a constant force of 1.70×106 N

, one at an angle 14.0 ∘
west of north, and the other at an angle 14.0 ∘
east of north, as they pull the tanker a distance 0.770 km
toward the north. What is the total work done by the two tugboats on the supertanker?

1 Answer

5 votes

Answer:

2.54x10⁹ J

Explanation:

0.77 km = 770 m

only the y (north) components of the forces are doing work (Fy)

Work = W = Fy(d)

W = 2(1.7x10⁶ N)(cos14)(770 m) = 2.54x10⁹ J

User Binz
by
7.8k points