221k views
3 votes
• Jocelyn bought 2 sweaters for the

same price. She paid $23.56, including
sales tax of $1.36 and a $5.00 discount
coupon. What was the price of 1
sweater before the tax and coupon?

User Taleodor
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$13.60

Explanation:

You want the price of a single sweater if the total for 2 sweaters, including $1.36 tax and a $5 discount was $23.56.

Total cost

The total cost of the two sweaters is ...

2s -5.00 +1.36 = 23.56 . . . . . . . where s is the price of one sweater

2s = 27.20 . . . . . . . . . . . . . add 3.64

s = 13.60 . . . . . . . . . . . . divide by 2

The price of 1 sweater was $13.60.

<95141404393>

User Daphshez
by
7.0k points