Answer:
Explanation:
Let's use the given information to fill in the missing values in the table:
CARRYING A DRINK & WEARING GLOVE = 14
CARRYING A DRINK & NO WEARING GLOVE = x
NO CARRYING A DRINK & WEARING GLOVE = y
NO CARRYING A DRINK & NO WEARING GLOVE = 42
We know that the total number of people is 100, so:
14 + x + y + 42 = 100
x + y = 44
We also know that the probability of someone carrying a drink and wearing gloves is 15%, so:
P(Carrying a drink and wearing gloves) = 14/x = 15/100
Solving for x, we get:
14/x = 15/100
x = 93.33
Since we can't have a fraction of a person, we round x to the nearest whole number:
x = 93
Therefore, the number of people carrying a drink is:
CARRYING A DRINK & WEARIN GLOVE + CARRYING A DRINK & NO WEARIN GLOVE = 14 + 93 = 107
So, there were 107 people carrying a drink in Callum's data.