173k views
5 votes
A machine is purchased for Rs 1700 and sold for Rs 1870. Find its profit percentage?

User Allanah
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

Profit = 1870 - 1700 = 170

Profit Percentage = (170/1700) x 100 = 10%
User JKC
by
7.0k points