16.4k views
4 votes
A 9-ounce bottle of hand lotion costs $5.49. What is the unit price?

User Mareoraft
by
8.2k points

2 Answers

2 votes

Answer: $0.61

Explanation:

i think the unit price is how much one ounce costs

so 5.49 is 9 ounces

1 ounce is 5.49/9 = $0.61

User Nitin Mukesh
by
6.8k points
3 votes

Answer: 0.61 $ / unit

Explanation:

just divide the 5.49 cost by 9 and your will get the unit price per ounce

User M Thelen
by
7.5k points