222k views
1 vote
What amount of force must be applied to an object if 200 joules of work is to be done with moving it 50.0 centimeters?

2 Answers

5 votes

Answer:

Force=4

Step-by-step explanation:

Force=work/distance

Force=200/50

Force=4

User Quazzieclodo
by
6.8k points
4 votes

Answer:

400N

Step-by-step explanation:

Word done= Force × Distance

Force = Work Done / Distance

but Distance is measure in meters. Therefore, 50 cm = 0.5m

Force = 200/ 0.5

Force = 400 N

User RafH
by
6.8k points