102k views
4 votes
Length of a wire is x metres. It is cut into 24 equal pieces. If the length of each piece is 70 cm, find the value of x.​

User Mouche
by
7.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

We know that the wire was cut into 24 equal pieces and the length of each piece is 70 cm.

So, the total length of the wire = 24 x 70 cm = 1680 cm

We also know that 100 cm = 1 meter. Therefore,

1680 cm = 16.8 meters

Hence, the length of the wire is 16.8 meters.

User Graceanne
by
7.7k points