menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The grocery store sells 4 cans of soup for $3.60. What is the unit price? copy and paste the site for the photo of the work
asked
Sep 20, 2022
29.9k
views
2
votes
The grocery store sells 4 cans of soup for $3.60.
What is the unit price?
copy and paste the site for the photo of the work
Mathematics
middle-school
Hai Dinh
asked
by
Hai Dinh
5.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
14
votes
90 cents, 3.60/4 and you get the right answer
Peter Sobot
answered
Sep 21, 2022
by
Peter Sobot
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
90 cents
3.60 divided by 4
Radesix
answered
Sep 24, 2022
by
Radesix
4.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org