205k views
0 votes
A pole that is 2.8m tall casts a shadow that is 1.52m long. At the same time, a nearby tower casts a shadow that is 41.5m long. How tall is the tower? (Round your answer to the nearest meter).

User Gotts
by
6.9k points

2 Answers

1 vote
76.45 is the answer! (Not sure if work needs to be shown)
User Myy
by
6.5k points
4 votes

Answer: 76.45 (rounded)

Explanation:

Set up a proportion of x/2.8 = 41.5/1.52

solve for x by cross multiplying

1.52(x)=(41.50)(2.8)

1.52x=116.2

x=76.44736842

User Gublooo
by
7.2k points