Answer:
Z: 1.5 kg for $12
Explanation:
You want the best buy among the choices ...
- 1/4 kg for $3.40
- 400 g for $6.40
- 1.5 kg for $12
Graph
We know that 400 g = 0.40 kg, so we can plot these points on a graph:
(mass, cost) = {(0.25, 3.40), (0.40, 6.40), (1.50, 12.00)}
Joining these points to the origin gives a line segment whose slope is the cost per kg. The line with the least slope (farthest to the right) is the one that identifies the lowest price per kg.
Z is the best buy
__
Additional comment
You can divide cost by kilograms to find the lowest cost per kilogram. That is done in the second attachment. Size Z has the lowest cost per kilogram at $8/kg.