92.1k views
2 votes
A car traveling along a motorway at 35ms-1, 50m behind another car travelling in the same direction at 30,m,s to the power minus1, 30 ms-1. how long does it take before the first car reaches the second.

1 Answer

3 votes

Answer:

10 s

Step-by-step explanation:

d = distance = rate x time

At time t, the first car reaches the second.

(35 m/s)t = (30 m/s)t + 50 m solve this for t

(5 m/s)t = 50 m

t = (50m) / (5 m/s) = 10 s

double check the answer:

(35 m/s)(10 s) = (30 m/s)(10 s) + 50 m

350 m = 350 m

User Modesta
by
7.4k points