Explanation:
Let's call the number of rotten peppers "r".
We know that Mr. Henry paid $325.00 for the bag of peppers, and there were 400 peppers in the bag. So, the cost per pepper is:
325/400 = $0.8125
Now, let's look at the selling price. Mr. Henry sold the good peppers in heaps of 5 for $10.00 per heap, which means he sold each pepper for $2.00.
Let's call the number of good peppers "g".
The total revenue from selling the good peppers is:
5*(g/5)*$10.00 = $10g
We know that Mr. Henry made a profit of $375.00, so:
$10g - $325.00 = $375.00
$10g = $700.00
g = 70
So, Mr. Henry had 70 good peppers.
We can use this information to find the number of rotten peppers:
r + g = 400
r + 70 = 400
r = 330
Therefore, Mr. Henry bought 330 rotten peppers.