103k views
5 votes
Please help me on 6, 8, and 10, show ur work too please, thanks 2 anyone who helps

Please help me on 6, 8, and 10, show ur work too please, thanks 2 anyone who helps-example-1

1 Answer

4 votes

Explanation:

so, that means you can solve 5, 6, 9 and 11 yourself ?

if so, then you know how to do 6, 8 and 10. because the exact same operations (just with different numbers) have to be done.

I am not sure, therefore, what you really need.

"straight-time pay" is 40×hourly pay.

overtime-rate 1½ means 1.5 times the hourly pay rate.

overtime-rate 2 means 2 times the hourly pay rate.

"overtime pay" is overtime rate × overtime hours.

"total pay" is the sum of "straight-time pay" plus "overtime pay".

16.20×40 = $648 16.2×1.5 = 24.3 24.3×8 = $194.40

total pay = 648 + 194.4 = $842.40

10.25×40 = $410 10.25×1.5 = 15.375 15.375×5 = $76.875

total pay = 410 + 76.875 = $486.875 ≈ $486.88

14.525×40 = $581 14.525×1.5 = 21.7875 21.7875×4 = $87.15

total pay = 581 + 87.15 = $668.15

26.675×40 = $1067 26.675×2 = 53.35 53.35×8 = $426.80

total pay = 1067 + 426.8 = $1493.80

10.20×40 = $408 10.2×2 = 20.4 20.4×13 = $265.20

total pay = 408 + 265.2 = $673.20

32.25×40 = $1290 32.25×1.5 = 48.375 48.375×6.25 = $302.34375

total pay = 1290 + 302.34375 = $1,592.34375

≈ $1,592.34

32.25×40 = $1290 32.25×1.5 = 48.375 48.375×12 = $580.50

total pay = 1290 + 580.5 = $1,870.50

User Nrsharma
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories