197k views
0 votes
A group of 9 workers was assigned to paint the walls in a house, which could be completed in 48 hours. However, after working 8 hours, some of the workers left the group and the remaining workers could complete the job in 72 hours. How many workers left the team? Let x be the number of workers who left the team. (Hint: Focus on the work left after several workers left. )

please show equation with the hint!!

1 Answer

4 votes
answer - 4 workers

a group of 9 workers was assigned to paint the walls in a house, which could be completed in 48 hours. Then 1 worker will complete the whole job in 48 × 9 = 432 hours.

worker completes the whole work in 432 hours, then he completed 1/432 of the work per hour.

9 workers complete 9 x 1/432 = 1/48 of work per hour and complete 1/48 x 8 = 1/6 of work in 8 hours.

1 - 1/6 = 5/6 of work left.

this could be completed by n workers in 72 hours so, n/432 x 72 = 5/6

n/6 = 5/6

n = 5

9 - 5 = 4 workers left in the team.


hope this helps!!!!!





User Fceller
by
6.5k points