226k views
10 votes
Iron has a specific heat of o.45 J/g °C. Removing -1.16 E 2 J of energy lowered the temperature of iron from 89 °C to 26.41 °C. What was the mass of the iron?

Iron has a specific heat of o.45 J/g °C. Removing -1.16 E 2 J of energy lowered the-example-1
User Maxfowler
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

m = 4.11 grams

Step-by-step explanation:

Given that,

The specific heat of Iron, c = 0.45 J/g°C

Heat removed,
Q=1.16* 10^2\ J

Initial temperature,
T_i=89^(\circ) C

Final temperature,
T_f=26.41^(\circ) C

We need to find the mass of the iron. We know that the heat removed in terms of specific heat is given by :


Q=mc\Delta T\\\\m=(Q)/(c\Delta T)\\\\m=(-1.16* 10^2)/(0.45* (26.41-89))\\\\m=4.11\ g

So, the mass of the iron is 4.11 grams.

User Robert Foss
by
6.7k points