232k views
4 votes
A restaurant is selling 3 smoothies for $9.

How much do 15 smoothies cost?

Number of smoothies Cost in dollars

3 9

15 ? ( Zearn)

1 Answer

8 votes
45
to find the answer just find the unit price by dividing 9 by 3, that gives you 3.
that means each smoothie is 3 dollars, then just times by 15! :)
User Citykid
by
8.2k points

Related questions

asked Oct 15, 2024 46.8k views
Harism asked Oct 15, 2024
by Harism
8.0k points
1 answer
2 votes
46.8k views
asked Feb 1, 2024 174k views
Hj David Kearns asked Feb 1, 2024
by Hj David Kearns
9.5k points
2 answers
0 votes
174k views