192k views
3 votes
What is the frequency of a waveform that has a period of 8 ms? A) 1.25 KHz B) 12.5 Hz C) 1.25 Hz D) 125 Hz

User Wigberto
by
6.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Answer is D i.e. 125 Hz

Step-by-step explanation:

Frequency = 1/time period

= 1/8 ms

=125 Hz

User AdamL
by
7.0k points