196k views
2 votes
A driver pushes on a car with a force of 8000 N for 15 seconds but is unable to move it. How much work is done

1 Answer

8 votes

Answer:

the work done is zero.

Step-by-step explanation:

Given;

applied force, F = 8000 N

time of force application, t = 15 s

Work done is given as the product of force and displacement. Since the car is unable to move, then the displacement is zero and the work done is zero.

Work done = Force x displacement

Work done = 8000 N x 0

Work done = 0

Therefore, the work done is zero.

User Ovg
by
7.3k points