142k views
4 votes
The chef mixed a seasoning that cost $3 per ounce with a seasoning that cost $1.75 per ounce to create a 24-ounce mixture that cost $2 per ounce. How many ounces of the $3 per ounce seasoning did he use?

User Annick
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Answer: 4.8 ounces

Explanation:

An system of equations we can use to find how much the chef used of the $3 seasoning is:

3f + 1.75s = 48

f + s = 24

f represents the first seasoning, s represents the second seasoning and 48 is the total price of the new $2 dollar seasoning measuring 24 ounces.

We can use system of equations, solving for s, to find f:

s = 24 - f

3f + 1.75(24 - f) = 48

3f + 42 - 1.75f = 48

1.25f = 6

f = 4.8

We can check to see if this is correct by plugging f back into the system:

4.8 + s = 24

s = 19.2

3(4.8) + 1.75(19.2) = 48

14.4 + 33.6 = 48

Since it all balances out, we know the chef used 4.8 ounces of the $3 per ounce seasoning. Hope this helps!

User Vikram Ezhil
by
6.8k points