196k views
24 votes
A car accelerates from 20.0 m/s to 28.0 m/s over a distance of 50.0 m. What is the car’s acceleration?

User Chandoo
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Step-by-step explanation:


V^2=V^2_o+2a(x_f-x_i)


28^2=20^2+2a(50)\\784=400+100a\\384=100a\\a=3.84m/s^2

User Benjamin Bouchet
by
7.3k points