Answer:
8 × 10³ mol N₂
Step-by-step explanation:
Step 1: Write the balanced equation
2 C₃H₅N₃O₉ ⇒ 6 CO₂ + 5 H₂O + 0.5 O₂ + 3 N₂
Step 2: Convert the mass of C₃H₅N₃O₉ from tons to grams
We will use the conversion factor 1 t = 907185 g.
1.320 t × 907185 g/1 t = 1.197 × 10⁶ g
Step 3: Calculate the moles corresponding to 1.197 × 10⁶ g of C₃H₅N₃O₉
The molar mass of C₃H₅N₃O₉ is 227 g/mol.
1.197 × 10⁶ g × 1 mol/227 g = 5.27 × 10³ mol
Step 4: Calculate the moles of N₂ formed from 5.27 × 10³ moles of C₃H₅N₃O₉
The molar ratio of C₃H₅N₃O₉ to N₂ is 2:3.
5.27 × 10³ mol C₃H₅N₃O₉ × 3 mol N₂/2 mol C₃H₅N₃O₉ = 7.91 × 10³ mol N₂ ≈ 8 × 10³ mol N₂