19.5k views
11 votes
A store pays $120 for a television. The store sells the television for $300. What is the percent of the markup

User Lrayh
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer: 150%

Explanation:

A store buys a television for $120.

The store then sells the television for $300.

The makeup is the amount they increased the cost price by to get to the selling price.

= 300 - 120

= $180

In percentage terms it is:

= 180/120 * 100%

= 150%

User Gerald Thibault
by
7.4k points