menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 16-ounce package of cereal costs $4.00. What is the unit cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 16-ounce package of cereal costs $4.00. What is the unit cost?
asked
Mar 22, 2022
9.6k
views
9
votes
A 16-ounce package of cereal costs $4.00. What is the unit cost?
Mathematics
high-school
PostureOfLearning
asked
by
PostureOfLearning
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
11
votes
Answer:
0.25
Explanation:
Isaac Sutherland
answered
Mar 23, 2022
by
Isaac Sutherland
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
12
votes
.25 cents is the unit price
Divide cost by ounce = unit price
Tobias Hoefer
answered
Mar 29, 2022
by
Tobias Hoefer
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org