129k views
4 votes
Bryan mom spent $46.20 up her gas tank.if her gas can hold 12 gallons of gas how much did each gallon cost

User Runes
by
7.6k points

1 Answer

1 vote

Answer: Each gallon costs $3.85

Explanation:

We know that Bryan's mom spent $46.20 on gas, and her car can hold up to 12 gallons. Therefore all we have to do is:

$46.20 ÷ 12 = $3.85

Each gallon costs $3.85

User Nilay
by
6.7k points