Answer:
Explanation:
You want to know the ticket prices that will achieve the revenue goal of $2400 if the number of tickets sold at price p is (220 -4p).
Revenue
The revenue from sales is the product of the number of tickets sold and their price:
r(p) = p(220 -4p)
We want this value to be 2400:
p(220 -4p) = 2400
p² -55p +600 = 0 . . . . . . divide by 4, put in standard form
Factoring
Some ways to factor 600 are ...
600 = 10(60) = 12(50) = 15(40) = 20(30)
We want a pair of factors that have a total of 55. Those are 15 and 40. This lets us factor the quadratic as ...
(p -15)(p -40) = 0
Solutions are the values of p that make these factors zero:
p -15 = 0 ⇒ p = 15
p -40 = 0 ⇒ p = 40
The ticket prices that will make $2400 in revenue are $15 or $40.
<95141404393>