223k views
0 votes
What is the speed and velocity of a car that takes 530 seconds to travel north 34 meters?

User CDspace
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

speed is a scalar quantity: s = d/t = 34m/530s = 0.0642 m/s

velocity is a vector quantity (displacement/time) = 34m/530s = 0.0642 m/s NORTH magnitude and direction must be indicated

**this is a REALLY slow moving car! did you write the time (530 s) correctly?

User Leocrimson
by
7.4k points