143k views
1 vote
A store sells 8 bags of chips for $10 store B sells 10 bags of chip for $12 what is the unit rate for store a​

User Dante
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

1 bag is 1.25 for store a

Explanation:

10/8 = 1.25

User Huwr
by
6.9k points