111k views
4 votes
Mark bought 12 cookies for $2.70. How much would it cost him to buy 20 cookies?

1 Answer

5 votes

Answer:$5.24

Step-by-step explanation: I think this is right because 12x12 is 24

and 12 cookies is 270 and 12/270 is 0.44444444 an he only want 20 so take off the 0.4444444x4 because of the extra cookies and i got 5.24 i could be wrong thought and this is not a college question.

User Carlos Abalde
by
6.8k points