170k views
13 votes
8) A train enters a curved horizontal section of the track at a speed of 100 km/h and slows down with constant deceleration to 50 km/h in 12 seconds. If the total horizontal acceleration of the train is 2 m/s2 when the train is 6 seconds into the curve, calculate the radius of curvature of the track for this instant.

User Shiv Garg
by
7.2k points

1 Answer

7 votes

Answer:

the radius of curvature of the track for this instant is 266 m

Explanation:

Given that;

The Initial Velocity u = 100 km/h = 100 ×
(5)/(18) = 27.77 m/s

velocity of the train at t=12 s is;


V_(t=12) = 50 km/h = 50 ×
(5)/(18) = 13.89 m/s

now, we calculate the deceleration of the train


V_(t=12) = u + at

13.89 = 27.77 +
a_(t)12


a_(t) = (13.89 - 27.77) / 12


a_(t) = -13.88 / 12


a_(t) = - 1.1566 m/s²

Now, the velocity of the train at 6 seconds is;


V_(t=6) = u + at


V_(t=6) = 27.77 + ( - 1.1566 m/s²)6


V_(t=6) = 27.77 - 6.9396


V_(t=6) = 20.83 m/s

The acceleration at t=6 s is;

a = √[ (
a_(t) )² + (
a_(n))²]

a = √[ (
a_(t) )² + (
a_(n))²]

we substitute

2m/s² = √[ (- 1.15 )² + (
a_(n))²]

4 = (- 1.1566 )² + (
a_(n)

4 = 1.3377 + (
a_(n)

(
a_(n))² = 4 - 1.3377

(
a_(n))² = 2.6623


a_(n) = √2.6623


a_(n) = 1.6316 m/s²

Now the radius of curve is;

a = V² / p


p_(t=6) = (
V_(t=6) )² /
a_(n)


p_(t=6) = ( 20.83 m/s )² / 1.6316 m/s²


p_(t=6) = 433.8889 / 1.6316


p_(t=6) = 265.9 m ≈ 266 m

Therefore; the radius of curvature of the track for this instant is 266 m

User Charlana
by
7.8k points