Answer:
(100, 210)
cost of 100 shirts is $210
Explanation:
You are asked to find the cost of 100 T-shirts, given a plot showing costs for other numbers of T-shirts.
Slope
The cost of a T-shirt is represented by the slope of the line through the points on the graph. It will be the same for all numbers of T-shirts. (Here, there is also an added cost not related to the number of T-shirts.)
The slope being the same everywhere means we can equate values of slope computed from different points on the graph.
We see that points are on grid lines for (20, 50) and (120, 250), and we want to find the value of y in (100, y).
If (x1, y1) and (x2, y2) are numbers of T-shirts and their cost, the equation relating the slopes is ...
m = (y2 -y1)/(x2 -x1)
= (y -50)/(100 -20) = (250 -50)/(120 -20)
(y -50)/80 = 200/100 . . . . . simplify
y - 50 = 80(200/100) = 160 . . . multiply by 80
y = 210 . . . . . . . . . . . . . . . . . add 50
This completes the ordered pair for the cost of 100 shirts:
(100, 210)
The meaning of this is that 100 shirts will cost $210.
<95141404393>