117k views
3 votes
Find the net cost of each of following list prices. Round to the nearest cent.

$2008 less 10/5/20
$8220 less 30/5/10

User Smileham
by
7.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$2008 less 10/5/20:

10% of $2008 is 0.10 x $2008 = $200.80

5% of $2008 is 0.05 x $2008 = $100.40

20% of $2008 is 0.20 x $2008 = $401.60

So, the total discount is $200.80 + $100.40 + $401.60 = $702.80

The net cost is $2008 - $702.80 = $1305.20

Rounding to the nearest cent, the net cost is $1305.20

$8220 less 30/5/10:

30% of $8220 is 0.30 x $8220 = $2466.00

5% of $8220 is 0.05 x $8220 = $411.00

10% of $8220 is 0.10 x $8220 = $822.00

So, the total discount is $2466.00 + $411.00 + $822.00 = $3699.00

The net cost is $8220 - $3699.00 = $4521.00

Rounding to the nearest cent, the net cost is $4521.00

User Sushant Yelpale
by
6.9k points