Under the old price, the selling price of the bracelet is:
Profit = 10% of cost price = 10% of $400 = $40
Selling price = cost price + profit = $400 + $40 = $440
After the 20% increase in prices, the new selling price of the bracelet is:
New selling price = $440 + 20% of $440 = $528
The profit made on the new price is:
Profit = selling price - cost price = $528 - $400 = $128
Therefore, the percentage profit on the new price is:
Percentage profit = (profit/cost price) x 100%
Percentage profit = ($128/$400) x 100%
Percentage profit = 32%