94.6k views
4 votes
A square has an area of square cm and a perimeter of 24 cm. What is the lenght of one side of this square?​

User Vikram S
by
7.7k points

1 Answer

7 votes

Answer:

The length of one side of the square is 6 cm.

Explanation:

Let x be the length of one side of the square.

The area of the square is x^2 square cm.

The perimeter of the square is 4x cm.

According to the problem, we have:

x^2 = area of the square = (24/4)^2 = 36

4x = perimeter of the square = 24

Solving for x, we get:

x = 6

Therefore, the length of one side of the square is 6 cm.

User Picard
by
8.0k points