Answer : 20.95cm³
Explanation:
Volume of cone,V = ⅓πr²h
Radius,r = 2cm
Height,h = 5cm
π = 22/7
V = ⅓*²²/7*(2)²*5
= 20.95cm³
7.9m questions
10.6m answers