202k views
0 votes
The marketing club at school is opening a student store. They randomly survey 50 students about how much money they spend on lunch each day. What is the expected value for a student to spend on lunch each day?

Student Lunch Survey
Number of Students
Dollars Spent on
Lunch Each Day
2
$10
1
$8
12
$6
23
$5
8
$4
4
$3
$2.59
$5.11
$5.18
$9.07

1 Answer

2 votes

Answer:

$3.22

Explanation:

The reason for this is because

Once you add the smallest number(1) and the largest number(10), you multiply them by 16.

Then divide that number (161) by the number of students who replied(50)

you should get this answer:$3.22

1+10=11

11x16=161

161/50=3.22

User Silv
by
7.0k points