31.3k views
3 votes
A sample of gas has a volume of 3.95L at -47 °C. What volume will it have at 55 °C. (Charles Law)​

User Vonnie
by
7.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:


\huge\boxed{\sf V_2 = 5.68 \ L}

Step-by-step explanation:

Given data:

Volume 1 =
V_1 = 3.95 L

Temperature 1 =
T_1 = -45 °C + 273 = 228 K

Temperature 2 =
T_2 = 55 °C + 273 = 328 K

Required:

Volume 2 =
V_2 = ?

Formula:


\displaystyle (V_1)/(T_1) = (V_2)/(T_2) (Charles law)

Solution:

Put the given data in the formula.


\displaystyle (3.95)/(228) = (V_2)/(328) \\\\Cross \ Multiply\\\\3.95 * 328 = V_2 * 228\\\\1295.6 = V_2 * 228\\\\Divide \ both \ sides \ by \ 228\\\\1296.5/228 = V_2\\\\5.68 \ L = V_2\\\\V_2 = 5.68 \ L\\\\\rule[225]{225}{2}

User ESala
by
7.2k points