179k views
1 vote
Solve the question below

Solve the question below-example-1

2 Answers

5 votes
13 ounce a bottle for $7.93
User Dimillian
by
8.2k points
1 vote

Answer:

0.61; 0.65; 13-ounce botle

Explanation:

Divide 7.93 by 13 to find the cost of the first bottle of dish soap.

7.93/13 = 0.61

The unit price of the 13 oz bottle is $0.61 per ounce.

Divide 12.35 by 19 to find the cost of the second bottle of dish soap.

12.35/19 = 0.65

The unit price of the 19 oz bottle is $0.65 per ounce.

The 13-ounce bottle for $7.93 is the better deal.

User Benui
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories