25.1k views
0 votes
A TV that usually sells for $183.52 is on sale for 30% off. If sales tax on the TV is 9%, what is the price of the TV, including tax?

User Blazer
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$140.024

Explanation:

We know

A TV that usually sells for $183.52 is on sale for 30% off.

183.52 x 0.7 = $128.464

So, $128.464 is the price of the TV on sale for 30% off, not including tax yet.

If the sales tax on the TV is 9%, what is the price of the TV, including tax?

9% = 0.09

128.464 x 0.09 = $11.56

Then we take

128.464 + 11.56 = $140.024

So, the price of the TV is $140.024

User Melou
by
6.7k points